خانه
دسته بندی
سبد خرید
تماس ورود

صنعت بسته بندی در بازارهای جهانی

تاریخ : ۱۴۰۳/۰۲/۰۴ / تعداد بازدید : ۳۵

صنعت بسته بندی به عنوان یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین عوامل موثر در بازارهای جهانی و به لحاظ دارا بودن ویژگیهای خاص در زمینه های گوناگون و فراهم نمودن امکان ذخیره سازی فرآورده های کشاورزی و غذایی و ديگر صنايع ، به خصوص در مقاطع زمانی خاص و در مواقع بحرانی همواره انگیزه ی لازم جهت صرف وقت و هزینه های بالا را دارد.
از آنجا که بسته بندی تکنولوژی لازم برای حفظ و نگهداری سلامت کالا در مقابل خطرات گوناگون را دارا می باشد٬ لذا با توجه به اصول علمی و با در نظرگرفتن ویژگیهای کالای مورد بسته بندی٬ باید صنعتی به کار گرفته شود که محصول بسته بندی شده پس از طی مراحل مختلف حرارتی٬ نگهداری و حمل و نقل٬ کاملاً سالم و با حفظ ارزشهای خود به دست مصرف کننده برسد که در هر مورد باید بسته بندی خصوصیات خاص خود را داشته باشد.
مرحله ی نهایی در هر محصول اعم از هنری و صنعتی، مبحث ارائه و presentation است این جاست که معرفی محصول جهت خرید و حس وابستگی صورت می گیرد.
شاید این مرحله از موضوعات گم شده ای مخصوصا در صنایع کشور ما باشد. در بیان تفاوت بین هنر نو و هنر کلاسیک گفته شده که هنر کلاسیک فیگور های طبیعت را در بهترین شکلش نشان می داد ولی هنر نو می گوید طبیعت باید از فیلتر ذهن هنرمند بگذرد تا هنر گردد. ما معتقدیم امر بسته بندی یک بحث هنری صنعتی است یعنی برای بهره مندی از اهداف آن باید به هر دو مقوله هنر و تکنولوژی آن توجه داشت.
اگر از دید هنری بخواهیم به بسته بندی نگاه کنیم باید گفت هر محصول بسته بندی دارای سه هدف عمده است: ا-جلب توجه
2-خلق یک حالت بصری فراموش نشدنی
3-مخابره ی یک پیام

بهترین راه به نتیجه رسیدن دو هدف اولیه در نظر گرفتن تأثیرات بصری و استفاده از مبادی سواد بصری است. طراحی بسته تعیین خواهد کرد که آیا هر کس برای آنچه به عنوان کالا و پیام ارتباطی عرضه می کنید به قدر کافی توقف می نماید یا خیر. در این بین استفاده از مواد اولیه مناسب و هماهنگی آنها با محصول بسته بندی شده، می تواند در جلب نظر مصرف کننده و اعتماد او بسیار موثر باشد.
بسته بندی در واقع زبان، هویت و شخصیت محصول است پس هرچه گویا تر عرضه گردد بهتر خواهد توانست محصول را معرفی نماید. لذا توجه و تخصيص منابع مالي بيشتر جهت بسته بندي نه تنها هزينه تلقي نمي شود بلكه موجب رضايت و اطمينان بيشتر مصرف كننده و به دنبال آن برگشت سود و منافع مالي بيشتري را براي توليد كننده به دنبال خواهد داشت.
منبع :
مقالات
انتخاب دستگاه تسمه کش مناسب

انتخاب دستگاه تسمه کش مناسب

۱۴۰۳/۰۲/۲۹ تعداد بازدید : ۳۵
فیلم استرچ چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلم استرچ چیست و چه کاربردی دارد؟

۱۴۰۳/۰۲/۰۵ تعداد بازدید : ۳۵
دستگاه تسمه کش چیست؟

دستگاه تسمه کش چیست؟

۱۴۰۳/۰۲/۰۴ تعداد بازدید : ۳۵
بسته بندی شیرینی و شکلات در هند

بسته بندی شیرینی و شکلات در هند

۱۴۰۳/۰۲/۰۴ تعداد بازدید : ۳۵
سه نسل ماشین های بسته بندی

سه نسل ماشین های بسته بندی

۱۴۰۳/۰۲/۰۴ تعداد بازدید : ۳۵

ارسال نظر

دیدگاه